Elektronická cigareta je moderní trend v odvykání. Je to podobná metoda jako v případě inhalátoru. Zatímco inhalátor funguje na čistě mechanickém principu vdechování (inhalování) směsi s obsahem nikotinu, elektronická cigareta obsahuje atomizér a žhavící spirálu, díky čemuž dochází k vytváření kouře (dýmu). Nedochází však k žádnému hoření a do těla se tak nedostávají škodlivé látky jako při kouření běžných cigaret (zejména dehet). Do těla se tak vstřebává nikotin z patrony (kapsle). Pomocí tohoto způsobu lze tedy postupně omezovat kouření a nakonec s ním úplně přestat.

Elektronická cigareta

Co je to elektronická cigareta

Typická elektronická cigareta je baterií napájený elektrický obvod umístěný do trubičky připomínající svým vzhledem cigaretu. Toto zařízení slouží k inhalaci dávek nikotinu neseného v mlze odpařeného propylenglykolu. Kromě nikotinu může propylenglykol sloužit ke transportu různých příchutí a vůní, kterými je zlepšována senzorická věrnost inhalátu, aby co nejvíce připomínal tabákový kouř.

Pokud  začne uživatel vdechovat vzduch procházející zařízením, je senzorem aktivováno topné tělísko (atomizér). To vyvolá odpaření dávky ze zásobníku umístěného v oblasti „filtru“. Na druhém konci trubičky je LED dioda, která je průchodem vzduchu rovněž aktivována. Slouží jako indikátor funkce a současně simuluje oharek vznikající při skutečném hoření tabáku.

 

Zajímavosti

Spotřeba běžného kuřáka při 20 cigaret denně je útrata za cigarety denně cca 100/125kč, měsíčně 3000/3750kč a ročně cca 36.000/45000kč.

Spotřeba běžného kuřáka je 50ml liquidu měsíčně a útrata je 400kč měsíčně.Tedy 4800kč ročně a nikoliv cca 36.000/45000kč.

Finanční úspora jednoho kuřáka je zhruba 3.000 kč každý měsíc!

Výrobci elektronické cigarety v Číně si dali poměrně velkou práci, aby byla elektronická cigareta co možná nejvíce podobná klasické cigaretě. Všimněte si, že má stejný tvar, vytváří dým a také svítí jako klasická cigareta. Je to tedy do jisté míry i trošku hračka a jistě utužuje psychosociální vazby s ostatními kuřáky.

Obsah nikotinu v náplní (Liquidu)

Množství nikotinu v náplní je různé. Je možné koupit několik sil mg nikotinu, od nejsilnější po nejslabší. Nejsilnější náplň má obsah nikotinu 18mg pak síla klesá na tyto koncentrace 12mg,11mg,9mg,6mg,3mg.Nejslabší můžeme považovat 0mg.Nulky jsou už určeny k zachování relaxačních návykům kuřáka.U kávy či u sklenice dobrého pití je stále oblíbená cigareta či doutník.Proto zůstává elektronické kouření i po odvyknutí od nikotinu stále praktická a důležitá.

Náplně hotové mají sílu nikotinu ve stupnici :

  • NO - žádný 0mg
  • LOW - nízký obsah nikotinu 3mg,6mg,
  • MEDIUM - střední obsah 9mg, 11,mg 12mg,
  • HIGH - vysoký obsah nikotinu 16mg 18mg,

Pro správný výběr své nové elektronické cigarety si hned dvě základní otázky, které Vám pomohou se správným výběrem. Jelikož se elektronické cigarety dělí na dvě strany uživatelů. DL uživatelé a MTL uživatele.

1, Výběr elektronické cigarety.

Co je DL a MTL?

Jaký potah z cigarety preferujete? Potah pusa-plíce (MTL)? Nebo Přímý potah do plic (DL)?

Pro vysvětlení potahu pusa-plíce (MTL) : Jedná se o tzv. šlukování jako z cigarety.Nasáti do pusy a následné dodechnutí do plic.

Pro vysvětlení přímého potahu do plic (DL) : Jedná se o přímý potah jako u vodní dýmky.Rovnou do plic.

2, Výběr síly nikotinu v liquidu nebo li náplně.

Stupnice nikotinu v náplních je   0mg-1,5mg-3mg-6mg-9mg-12mg-16mg-18mg

DL výběr

Pokud kouříte červené cigarety, tedy ty nejsilnější. Při výběru elektronické cigarety typu DL.

Zvolte si sílu nikotínu cca 3mg jelikož potah je přímý tak natáhnete větší obsah. Tudiž není třeba mít silnější nikotin aby přišel správný hit nikotinu nebo-li kopanec jak se říká.

Pokud kouříte light cigarety, tedy ty nejslabší. Při výběru elektronické cigarety typu DL.

Zvolte si sílu nikotinu 1,5mg aby nebyl hit tak silný a nedusilo Vás užívání elektronické cigarety.

MTL výběr

Pokud kouříte červené cigarety, tedy ty nejsilnější. Při výběru elektronické cigarety typu MTL.

Zvolte si sílu nikotínu cca 6mg jelikož potah je menší než přímý, natáhnete menší obsah. Tudiž je třeba mít silnější obsah nikotinu, aby přišel správný hit nikotinu nebo-li kopanec jak se říká.

Pokud kouříte light cigarety, tedy ty nejslabší. Při výběru elektronické cigarety typu MTL.

Zvolte si sílu nikotinu 3mg aby nebyl hit tak silný a nedusilo Vás užívání elektronické cigarety.

 

Elektronická cigareta a odvykání kouření

Elektronická cigareta pomáhá v odvykání kouření. S elektronickou cigaretou máte mnohem vyšší šanci, že přestanete kouřit. Důvodem je mj. i to, že si můžete regulovat množství nikotinu tím, že budete kupovat slabější a slabější kapsle (s nižší obsahem nikotinu). Statisticky pomáhá elektronická cigareta přestat kouřit asi 7-8 lidem z 10, což je extrémně silné číslo. Opravdu lidé už za roky působení elektronických cigaret na Českém i zahraničním trhu pochopili, že ušetří a zlepší finanční stabilitu své domácnosti, zlepší zdravotní stav, nabídnou pohodlí lidem kolem sebe a zbaví je negativních vlivů, jako je třeba zápach z klasických cigaret atd. Mnoho lékařů doporučuje kouření elektronických cigaret.