Minimální riziko vzniku rakoviny, spíše žádné!

Nová studie

V rozsáhlé studii PHE, která obsahuje také poznatky Cancer Research UK (Společnost pro výzkum rakoviny) vyplývá, že většina chemikálií, které způsobuje onemocnění spojené s kouřením není přítomná ve výparech e-cigaret.Ty, které se v nich nacházejí, představují minimální riziko. Odhaduje se, že elektronické cigarety škodí o 95 procent méně než tradiční tabákové výrobky a do prostředí uvolňují minimální množství nikotinu.

Proto je nevýšší čas přestat s vykořisťováním elektronických cigaret. Výsledkem nesprávných a zkreslených informací šířících se po médiích je, že mnoho lidí pokládá e-cigarety za stejně škodlivé, nebo dokonce škodlivější než tabákové. Také polovina kuřáků nikdy nevyzkoušela e-cigaretu. Pravděpodobně proto, že si myslí, že jsou nebezpečné, cituje BBC šéf oddělení zaměřeného na zlepšení zdraví PHR John Newton. Její použití by měli zvážit, protože je pro ně o hodně lepší než pokračovat v kouření.

Rozdíl je velmi zásadný. Tabákové cigarety produkují smrtelný mix zhruba 7000 složek, z kterých je 70 známých jako karcinogeních, tvrdí profesorka Ann cNeillová, expertka na tabákové závislosti King's College v Londýně. Právě toxický dým je příčinou chorob a úmrtí souvisejících s tabákem. V případě e-cigaret představují rizika jen 5 procent a možnost vzniku rakoviny odhadují experti jen na jedno procento v porovnání s tradičnámi cigaretami.


E-cigarety do nemocnic 

Pozitivní výsledky se ukazují i v souvislosti s pokusy zbavit kuřáky nebezpečného zlozvyku. Z průzkumu vyplývá, že pomocí elektronických cigaret jen ve Spojeném království přestane kouřit až dvacet tisíc lidí ročně. Proto vládní agentura tlačí na revoluční změny v kraji. Navrhuje, aby byla elektronická cigareta uznáná jako medicínský prostředek, určený na odvykání od kouření. Pacienti by jí tak mohli získat na lékařský předpis. Tím to však nekončí. Obchody a "salóny" pro vapery by měly vzniknout i na pracovištích, nebo v zdravotnických zařízeních. Zvlášť v těch, kde pacienti podstupují dlouhodobou léčbu. Neexistuje důvod, proč by nemocnice nemohla vyhradit vnitřní prostor, kde by pacienti a návštěvnící mohli vapovat, cituje Independt slova šéfa oddělení pro kontrolu tabáku PHE Martin Dockrella. 


Pomůžou skoncovat s tabákem

Jestě donedávná se tradovalo, že elektronická cigareta může svými příchutěmi zlákat mladé lidi a stát se tak prvním krokem ke kouření běžných tabákových cigaret. I tato tvrzení označili experti za mylné. Průzkumy totiž ukázaly, že elektronické cigarety pravidelně používá méně než jedno procento lidí, kteří předtím nikdy nekouřili a běžné cigarety pro mládež ztrácí svou atraktivnost.

Zprávu PHE uvítala také britská Národní farmaceutiská asociace NSP. Odteď je jasné, že elektronické cigarety jsou legitimním prostředkem pro odvykání od kouření, které je založené na odborném poradenství, píše Pharmaceutical Journal. Podle asociace zpráva PHE pomůže lékarníkům poskytnout rady lidem, kteří chtějí přestat kouřit, nebo o rozhodování, zda-li e-cigarety podporovat a nabízet je svým zákazníkům.