Dnes se zaměříme na poměr VG a PG v e-liquidech, jelikož jejich rozlišný obsah v náplni mění také její vlastnosti. Pokud si chcete vylepšit svůj e-liquid či vyzkoušet něco nového, čtěte pozorně!
O tom, co vlastně znamená VG a PG jsme již informovali v jednom z našich článků, a proto uvedeme jen velmi stručné vysvětlení: PG (propylenglykol) a VG (rostlinný glycerin) jsou látky obsažené v náplních elektronických cigaret. Každá má své specifické vlastnosti a může výrazně ovlivnit styl vapování. Dalším faktorem je pak také nikotin.

Poměr 100 % VG

Existují dva hlavní důvody, proč si zvolit zrovna 100% VG: buďto alergie na PG, která se vyskytuje u citlivých jedinců, či soutěživý cloudchasing. Tím se rozumí nejrůznější triky s dýmem, jako jeho tvarování či hustá vaporová "mlha". Zároveň vás však nečeká throat hit – to je pocit vyskytující se v ústech při inhalaci z cigarety, ovlivněný rovněž množstvím nikotinu. VG e-liquidy se obecne považují za sladší, takže mohou mírně ovlivnit očekávanou příchuť. Elektronická cigareta s VG e-liquidem však vyžaduje vyšší údržbu, jelikož není příliš šetrný k atomizéru.

Poměr 70 % VG / 30 % PG

Nejpopulárnější poměr ze všech, jelikož nabízí zlatou střední cestu mezi vysokou dýmivostí a throat hitem. Je jemný a příliš vás nezahltí při inhalaci. 70/30 je zkrátka volbou pro každého, kdo chce tak trochu z obou světů vapingu.

Poměr 50 % VG / 50 % PG

Ideální množství VG a PG pro vapery, kteří by rádi začali trochu experimentovat. Lehce znatelný při inhalaci, poté však dokáže vykouzlit i pořádný dým.


Poměr 20 % VG / 80 % PG

Nepříliš často se objevující poměr. Tento mix se zprvu projevuje vyšší dýmivostí, na druhou stranu však ustupuje throat hit.


Poměr 100 % PG

Přestože je toto poměrně běžná směs, ubývá na její popularitě. 100 % PG však s sebou přináší intenzivní throat hit i chutě e-liquidů. Pokud však chcete pořádně dýmit, tento poměr vás může zklamat.